Blog > Komentarze do wpisu
Klasztor w Leśniowie - Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej - Patronki Rodzin

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej to miejsce niezwykle. Pielgrzymów oraz  turystów przyciąga tutaj przede wszystkim Figura Najświętszej Maryi Panny, która jest uznawana za jedną z najładniejszych tego typu figur w Polsce, a nawet Europie. Pochodzi ona z XIV wieku i według legendy jej losy związane są z osobą Władysława Opolczyka, tym samym który podarował obraz Czarnej Madonny jasnogórskiemu klasztorowi.

Kiedy Opolczyk ze swoją załogą powracał z Rusi na Śląsk, trafił na niezwykle upalne lato. Strudzoni wędrówką ludzie marzyli tylko o jednym o wodzie, ale tej nigdzie nie można było znaleźć. Dlatego też zatrzymawszy się na leśniowskiej polani zmęczeni wędrowcy zaczęli się modlić do Najświętszej Panienki o wodę. I stał się cud z ziemi wytrysnęło źródło krystalicznie czystej wody. W podzięce za pomoc Władysław Opolczyk pozotawił w wycisosanej z drewna kapliczce - Figurę Matki Boskiej.

Według historyków sztuki ta XIV-wieczna figura należy w ikonografii do tzw. stylu pięknych Madonn. Charakteryzował się on idealizowanym realizmem, a przejawiał w doskonałym odwzorowaniu ludzkiego ciała i eksponowaniu treści emocjonalnych. Znajduje się ona w ołtarzu głównym i jest przedmiotem bardzo żywego kultu. Mają tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Od 1706 roku, od czasu kiedy rozpoczęto prowadzenie rejestru uzdrowień odnotowano ich kilkaset.

Jeśli chodzi o sam kościół to jego początki sięgają XVI wieku (wcześniej figura znajdowała się  w kapliczce) i związane są z osobą kasztelana oświęcimskiego Jana Korycińskiego, który w dowód za liczne łaski ufundował kościół. Z czasem kościół był kilkakrotnie przebudowywany, zwłaszcza kiedy właścicielem Leśniowa został Józef Męciński. To on przekazał kościół Paulinom (1706), którzy funkcjonowali  tutaj do czasu kasaty zakonu przez cara Aleksandra II  tj. do roku 1864 roku. Zakonnicy powrócili dopiero w 1936 i służą parafianom do dnia dzisiejszego. Wyposażenie kościoła w tym ołtarz główny oraz ołtarze boczne pochodzą z późnego baroku. Polichromie z kolei to dzieło współczesne, przedstawiają one oczywiście sceny związane z dziejami sanktuarium m.in.: przekazanie figury przez Opolczyka, sprowadzenie Paulinów oraz koronację figury. Na uwagę zasługują także niedawno wymienione drzwi główne, boczne oraz do zakrystii. Pzredstawione na nich sceny odnoszą się do historii leśniowskiego Sanktuarium oraz historii Kościoła.

Obok kościoła wznosi się budynek klasztoru jednak brak mu wyraźnych cech stylowych. Na terenie przyklasztornym znajduje się także Kaplica nad źródłem Leśniówki, stacje drogi krzyżowej, kapliczki różańcowe oraz dzwonnica - obiekty te pochodzą z końca XX wieku.

Będąc w Leśniowie warto odwiedzić "klasztorny sklepik", w którym można kupić sławne leśniowkie czekolady, krówki, ciasteczka, draże, liczne herbatki, chlepki idp. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na budowe Domu Pielgrzyma.


niedziela, 24 kwietnia 2011, olkuszanka78

Polecane wpisy

  • Olkusz - miasto muzeów

    Olkusz, to jedno z niewielu 40-tysięcznych miast w Polsce, które może pochwalić się aż 4 placówkami muzealnymi. Obok Muzeum Regionalnego PTTK, które w zeszłym r

  • Klasztor w Imbramowicach

    Początki klasztoru sięgają XIII wieku. Fundatorem klasztoru i kościoła był biskup krakowski Iwo Odrowąż. Kościół jak i klasztor uległy niemal całkowitemu zniszc

  • Klasztor w Czernej

    Hugo Kołłątaj w swojej w książeczce pt. „Zabawki bardzo przyjemne i wesołe” przedstawił podanie, a raczej plotkę o powodach założenia klasztoru: Agn