Blog > Komentarze do wpisu
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Racławicach

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Racławicach to niewątpliwie jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Pochodzi z 1511 roku. Według miejscowej tradycji do jego budowy posłużyło drzewo modrzewiowe z jednego z pobliskich wzgórz. Należy do grupy późnogotyckich świątyń typu małopolskiego, z charakterystycznymi dla tego typu zaskrzynieniami w nawie, oknami od południa, wejściem głównym od zachodu i bocznym od południa oraz zakrystią od północy. Kościół jest jednonawowy, orientowany, zbudowany w konstrukcji zrębowej, oszalowany.

We wnętrzu kościoła  4 ołtarze z  XVIII wieku, wykonane w stylu barokowym.

W ołtarzu głównym, który został ufundowany przez ks. Jakuba Koseckiego jako wyraz wdzięczności złożony Matce Boskiej za uzdrowienie z ciężkiej choroby, jaką był dotknięty w roku 1752 roku, znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej z połowy XVII wieku. Przy ołtarzu w gablotach liczne dary i wota złożone w podzięce dla Matki Boskiej Racławickiej za wstawiennictwo w ciężkich życiowych sprawach. Pozostałe ołtarze w tym 2 boczne: św. Andrzeja i św. Piotra oraz ołtarz Ukrzyżowania, pochodzą z początku XVIII wieku, a ich fundatorem był ks. Andrzej Strzałkowski.

Na uwagę zasługuje bogate wyposażenie wnętrz, którego wartość ma znaczenie wręcz muzealne. Zwłaszcza:

  • Skrzydła tryptyku "Święte Dziewice i Zwiastowanie" z roku 1473, ufundowane przez Jana Żaka z Zawady. W zachowanych kwaterach na awersach wizerunki: św. Katarzyny (z kołem), św. Małgorzaty (ze smokiem), św. Barbary (z wieżą) i Św. Doroty (z koszem owoców). Na rewersach przedstawiono bez podziału Scenę Zwiastowania.
  • Tryptyk "Święta Rodzina" z I poł. XVI wieku. Na uwagę zasługuje scena główna, w której Święta Rodzina przedstawiona jest jako Wielka Święta Rodzina. Oprócz Matki Boskiej, świętej Anny, małego Jezuska, św. Joachima i św. Józefa przedstawiono także: Kleofas, Salomas (kolejni mężowie św. Anny) oraz siostry Marii z dziećmi. Pozostałe kwatery obrazują sceny: Zwiastowania, Nawiedzenia św. Elżbiety i Pokłon Trzech Króli.
  • Skrzydła poliptyku "Święte Dziewice i Sceny Męki Pańskiej z końca XVI wieku. W kwaterach święte ukazane parami: św. Urszula i św. Katarzyna, św. Małgorzata i św. Agnieszka, św. Dorota i św. Barbara, św. Helena i św. Apolonia. Na rewersach 4 sceny Męki Pańskiej: Biczowanie, Cierniem Koronowanie Chrystusa, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie.

Warto zwrócić  także uwagę na grupę rzeźb z belki tęczowej  tworzących scenę Ukrzyżowania z początku XVI wieku, a także na płytę nagrobną bezimiennego rycerza herbu Rawicz z początku XVII wieku. Niezwykle cenna jest także XVII - wieczna polichromia ozdabiająca wnętrze kościoła.  

Kościoł w Racławicach

tryptyk Święta Rodzina - XVI wiek

Skrzydła Poliptyku - Święte Dziewice - XVI wiek 

Belka tęczowa ze Sceną Ukrzyżownia

  

czwartek, 27 października 2011, olkuszanka78

Polecane wpisy