Blog > Komentarze do wpisu
Olkusz - miasto muzeów

Olkusz, to jedno z niewielu 40-tysięcznych miast w Polsce, które może pochwalić się aż 4 placówkami muzealnymi. Obok  Muzeum Regionalnego PTTK, które w zeszłym roku obchodziło 100 lecie powstania, znajduje się tutaj także Muzeum Pożarnictwa, Muzeum Wikliny oraz najbardziej chyba znane: Muzeum Afrykanistyczne. 

Muzeum Afrykanistyczne powstało z inicjatywy Bogdana Szczygła - olkuskiego lekarza, podróżnika. Do Afryki po raz pierwszy Bogdan Szczygieł wyjechał w roku 1961,  jako ochotnik Service Civil Internationale. Powierzono mu wtedy szefostwo nad międzynarodową ekipą medyczną w Tlemcen w Algierii. Z kolei w latach 1966-1977 kierował oddziałem radiologicznym w Niamey w Nigrze. Warto wspomnieć, że przez pewien czas był nawet doradcą do spraw zdrowia przy prezydencie Nigru. Pobyt w Afryce stał się dla niego inspiracją do napisania wielu ciekawych reportaży i książek o Afryce, które do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. Jest autorem między innymi takich pozycji jak: "Tubib wśród nomadów", "Maska z niama-niama", "Rubikon czarnych dziewcząt", "Nieprzespany sen Afryki" czy "Mnisi w szafranowych szatach".

Z długoletniego pobytu w Afryce przywiózł niezwykle cenne pamiątki, które stały się podstawą do założenia olkuskiej placówki. Z czasem  kolekcję zaczęli wzbogacać inni darczyńcy.

W muzeum możemy zobaczyć przede wszystkim eksponaty związane z kulturą i życiem codziennym plemion z północno-zachodniej Afryki. Szczególne miejsce zajmują artefakty związane z kulturą i sztuką Tuaregów - wojowniczego plemiona nomadów z Sahary , a także eksponaty (stroje, rzeźby, maski) tajemniczego plemiona Dogonów.

Muzeum znajduje się w centrum Olkusza nieopodal rynku, przy ulicy Szpitalnej 32.

 

Pismo obrazkowe Dogonów

 

Najcenniejsza maska - Kanaaga

poniedziałek, 20 lutego 2012, olkuszanka78

Polecane wpisy

Komentarze
2012/02/20 11:16:51
Agnieszko, cieszę się, ze dodałaś nowy, bardzo ciekawy post.
Zachęciłaś mnie do ponownego przyjazdu do Olkusza.
Przyznaję, że jestem rozczarowana kościelnego w waszej bazylice.
Tutaj nie można zostać w kościele po mszy nawet przez 5 minut.
Zaraz wszystkich wyprasza i zamyka kościół. To jest niespotykane.
Agnieszko, miło mi, że jednak do mnie wpadasz.
Ja też to robię, ponieważ czekam na nowy Twój wpis.
Ty masz bardzo wiele ciekawych wiadomości i zawsze liczę, że czegoś nowego się dowiem
Ślę Ci serdeczne pozdrowienia.
Sara-Maria
-
2012/02/20 12:57:30
Droga Agnieszko, nie wiedziałam, że w Olkuszu jest tyle unikatowych muzeów. Muszę je koniecznie zobaczyć gdy będę w Olkuszu.
-
zielonamila1973
2012/02/22 17:36:27
Fantastyczne miejsce, jeśli znajdę się w Olkuszu muszę nawiedzić wskazane muzeum. Pozdrawiam