Blog > Komentarze do wpisu
VII Przewodnickie Spotkania przy Miedzy - Alwernia 2012

W sobotę  wraz z znajomymi z  mojego koła przewodnickiego miałam okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawej imprezie, jaką były - VII Spotkania przy Miedzy. Impreza, której głównym celem jest integracja środowisk przewodnickich z województwa małopolskiego i śląskiego od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Organizatorem "Spotkań przy Miedzy" jest Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych z Chrzanowa.

W ramach tegorocznej imprezy odwiedziliśmy Alwernię, gdzie zwiedziliśmy między innymi barokowy klasztor bernardynów oraz najstarsze w Polsce Muzeum Pożarnictwa. Nie zabrakło także spotkania z burmistrzem Alwerni, który przybliżył nam najważniejsze informacje dotyczące gminy. Dodatkowo "spotkanie z burmistrzem" umilił nam zespół teatralny TRADYCJA z Okleśnej, który specjalnie dla nas przygotował program artystyczny z turystyką w tle.

Po części krajoznawczej udaliśmy się do ośrodka OHP w Trzebini, gdzie odbyła się dalsza część imprezy, poświęcona już stricte sprawom przewodnictwa.

 

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Powstało w roku 1953 z inicjatywy pana Zbigniewa Gęsikowskiego. Co ciekawe i godne uznania jest  to,  że  muzeum utrzymuje się wyłączni dzięki społecznej pracy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Alwerni. W muzeum można zobaczyć między innymi: austriackie i pruskie wozy konne z sikawkami z początku XX wieku, samochody pożarnicze, wśród których na szczególną uwagę zasługują: Mercedesy z 1912 i 1926 roku oraz Fiat z 1936.

 Muzeum Pożarnictw w Alwerni

 

Muzeum Pożarnictw w Alwerni

 Muzeum Pożarnictw w Alwerni

 

Klasztor Bernardynów w Alwerni powstał w XVII wieku z inicjatywy kasztelana wojnickiego i starosty gniewkowskiego - Krzysztofa Korycińskiego. Koryciński będąc we włoskiej La Vernie - miejscu gdzie św.  Franciszek otrzymał w 1224 roku stygmaty -  postanowił, że  w swoich dobrach  właśnie dla franciszkanów (bernardynów) ufunduje klasztor. 

Kościół jest murowany, jednonawowy, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, z zamkniętym półkoliście prezbiterium.

Największym skarbem klasztoru jest przede wszystkim słynący łaskami obraz Pana Jezusa "Ecce Homo", który trafił do Alwerni w 1686 roku, a przekazany został przez  ks. Jana Michlajskiego, jako podziękowanie za opiekę bernardynów nad jego chorym ojcem.  Drugim ważnym obrazem jest zapewne obraz Matki Boskiej Piekarskiej (Alwernijskiej) ofiarowany przez Jana Kuciela w 1708 roku. Warto także zwrócić uwagę na krzyż, który znajduje się w ołtarzu głównym, pochodzi on z 1624 roku.

Niestety po zeszłorocznym pożarze zarówno kościół jak i klasztor wymaga dalszych remontów i upłynie jeszcze wiele czasu zanim sanktuarium odzyska dawny blask.

 

Klasztor w Alwerni

  Klasztor w Alwerni

 

Klasztor w Alwerni

Klasztor w Alwerni

Jak widać na powyższym zdjęciu pozostałości po pożarze są jeszcze ciągle widoczne.

wtorek, 20 marca 2012, olkuszanka78

Polecane wpisy