Blog > Komentarze do wpisu
Szczekociny - pałac jak z bajki

Pałac w Szczekocinach to niewątpliwie jeden z ciekawszych przykładów wczesnoklasycystycznej architektury. Został zbudowany w latach 70-tych XVIII wieku dla Franciszka i Urszuli z Morsztynów Dembińskiej, w miejscu wcześniejszego dworu rodziny Korycińskich. Autorem projektu był Jan Ferdynand Nax, architekt królewski, działający przede wszystkim na terenie Lubelszczyzny i Kielecczyzny. Nax projektował budowę bądź przebudowę  między innymi takich pałaców jak: pałac Małachowskich w Nałęczowie, pałace w : Kurozwękach, Rusinowie czy Śladkowie. Prawdopodobnie to on także przebudowywał pałac Wielopolskich w Pińczowie. Oprócz tego, że był architektem zajmował się także ekonomią czy badaniem spławności rzek. Architektury "uczył się" u samego Jakuba Fontany.

Pałac robił i chyba w dalszym ciągu - mimo wszystko - robi wrażenie, choć z czasów świetności niewiele pozostało. Nie zobaczymy już barokowych, rokokowych czy klasycystycznych kominków, bogatych adamaszków czy makat zdobiących salę balową - czas II wojny światowej oraz powojennej nacjonalizacji zrobił swoje...

Tragiczny dla pałacu był pożar w 1980 roku, jak podaje w swojej pracy magisterskiej "Założenie parkowo-pałacowe Dembińskich w Szczekocinach"  Daria Janus:" Zniszczeniu uległa cała konstrukcja dachu. Ogień wtargnął na strych, spustoszył piętro i fragment parteru. Ucierpiały ściany... uszkodzone zostały ręcznie malowane holenderskie kafelki w łazience .Według nie potwierdzonych źródeł część wyposażenia z pałacu zaginęła podczas ewakuacji".

Pałac kiedyś musiał być przecudny, skoro sam król Stanisław August Poniatowski goszcząc w pałacu miał ponoć stwierdzić: "pałac jak dla monarchy za mały, ale na dwór szlachecki za piękny i bogaty".

Pałac w posiadaniu Dembińskich był do roku 1825, później trafiła w ręce córki Urszuli Dembińskiej - Barbary, której mężem był Tadeusz Czacki, założyciel sławnego Liceum w Krzemieńcu. Później był w posiadaniu miedzy innymi rodziny Łubieńskich i Halpertów. Ostatnim właścicielem był polityk, dyplomata - Jan Ciechanowski.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że przez pewien czas w pałacowej oficynie mieszkał Lech Beynar, znany jako Paweł Jasienica. Ponoć czas spędzony w Szczekocinach był dla niego bardzo twórczy. To tu napisał między innymi swoją pierwszą reportażową książkę "Wisła pożegna zaścianek" , "Świt" czy podręcznik "Archeologia na wyrywki".

 

 Pałac w Szczekocinach

 

Pałac w Szczekocinach

Pałacowa oficyna

wtorek, 06 marca 2012, olkuszanka78

Polecane wpisy

 • Ogrody Pieskoskalskie

  Renesansowy ogród na zamku w Pieskowej Skale budzi zachwyt wielu turystów. Niestety, rzadko bywa otwierany, zazwyczaj przy okazji jakiś okolicznościowych imprez

 • Bodzentyn i jego zabytki

  Bodzentyn to niewątpliwie jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na Kielecczyźnie. Będąc w Bodzentynie miałam wrażenie, że czas tam jakby się zatrzymał, oc

 • Opole - wyjazd szkoleniowy - 08.10.2011

  8.10.2011 woku z inicjatywy koła przewodników Ilkussia, które działa przy olkuskim oddziale PTTK odbył się kolejny już wyjazd szkoleniowy na Opolszczyznę. Tym r

Komentarze
2012/03/06 07:53:18
Pałac w Szczekocinach jest przepiękny, szkoda tylko, że mało kto o niego dba. Mam nadzieję, że się za szybko nie rozsypie. To cudowna budowla.
-
2012/03/07 18:37:46
Agnieszko, jestem zauroczona Pałacem w Szczekocinach.
Dzięki Tobie poznałam ciekawostki o Jasienicy. Nie wiedziałam o tym fakcie, ale Ty jako przewodnik zawsze masz coś ciekawego schowanego w zanadrzu.
Serdecznie pozdrawiam.
Sara-Maria
-
zielonamila1973
2012/03/12 15:52:34
Ładne zdjęcia i ciekawa historia pałacu. Pozdrawiam
-
2012/03/19 13:09:00
Agnieszko,
witam serdecznie. Wpadam, aby sprawdzić, czy było już otwarcie szlaków tej wiosny.
Serdecznie pozdrawiam
Sara-Maria
-
olkuszanka78
2012/03/20 15:40:33
Otwarcie już było, ale jakoś ciężko mi zabrać się za robienie wpisów, ciągle tego czasu jakoś mało i mało...