Blog > Komentarze do wpisu
Muzeum Wikliny Władysława Wołkowskiego w Olkuszu

Na wstępie wielkie sorry za to, że tak dawno nie robiłam wpisów na swoim blogu, po prostu ciągle brakowało mi czasu, a wszystko za sprawą szkolnego sezonu turystycznego...Jednak rok szkolny ma się ku końcowi, wycieczki szkolne też, dlatego obiecuję, że postaram się nadrobić blogowe zaległości.

Dzisiaj chciałabym zaprosić Państwa do jednego z ciekawszych muzeów w Olkuszu. Mianowicie do Muzeum Wikliny Władysława Wołkowskiego, które znajduje się w Dworku Machnickich przy ulicy Szpitalnej, gdzie znajduje się także Muzeum Afrykanistyczne.

W muzeum możemy zobaczyć prace wykonane przez Władysława Wołkowskiego, który nie bez kozery nazywany jest Michałem Aniołem wikliny. Większość prac wykonana została z wikliny, ale nie brakuje także prac z trzciny, sznurka, słomy czy bambusa.

Wołkowski tworzył głównie sztukę użytkową. W olkuskiej placówce możemy zobaczyć różnego rodzaju meble jak: stoły, taborety, krzesła czy patery na owoce. Na szczególną uwagę zasługują także tzw. strojeńce - duże, barwne makaty i kilimy, wykonane ze sznura konopnego na drewnianym bądź wiklinowym szkielecie.

Władysław Wołkowski urodził się w 1902 roku w Sulisławicach koło Wolbromia. W 1934 roku ukończył studia na 3 wydziałach: malarstwa, architektury wnętrz i pedagogice.  W 1937 roku był współtwórcą Polskiego Pawilonu na Światowej Wystawie w Paryżu, który nagrodzony został złotym medalem.

Muzeum Wikliny

Muzeum Wikliny

Muzeum Wikliny

Muzeum Wikliny

 Muzeum Wikliny

Muzeum Wikliny

 Muzeum Wikliny

Muzeum Wikliny

wtorek, 26 czerwca 2012, olkuszanka78

Polecane wpisy

  • Ogrody Pieskoskalskie

    Renesansowy ogród na zamku w Pieskowej Skale budzi zachwyt wielu turystów. Niestety, rzadko bywa otwierany, zazwyczaj przy okazji jakiś okolicznościowych imprez

  • Olkusz - miasto muzeów

    Olkusz, to jedno z niewielu 40-tysięcznych miast w Polsce, które może pochwalić się aż 4 placówkami muzealnymi. Obok Muzeum Regionalnego PTTK, które w zeszłym r

  • Klasztor w Imbramowicach

    Początki klasztoru sięgają XIII wieku. Fundatorem klasztoru i kościoła był biskup krakowski Iwo Odrowąż. Kościół jak i klasztor uległy niemal całkowitemu zniszc