Blog > Komentarze do wpisu
"54 Wedrówki z Nowinami" - Rabsztyn, Bydlin

Prawie 50 osób, czytelników gazety Nowiny Gliwickie za sprawą "54 Wędrówek z Nowinami" zawędrowało w minioną niedzielę do powiatu olkuskiego. Głównym celem wycieczki były 2 olkuskie warownie: zamek w Rabsztynie oraz zamek w Bydlinie. Oprócz wymienionych warowni gliwiczanie odwiedzili także rezerwat przyrody "Pazurek". W trakcie spaceru po rezerwacie duże wrażenie na większości zrobiły Zubowe Skały oraz wspaniałe lasy bukowe, które porastają rezerwat. Korzystając z okazji odwiedziliśmy także Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Jaroszowcu, w którym leczył się między innymi znany malarz prymitywista, Nikifor. Na uwagę zasługuje również ciekawa architektura tego szpitala.

W czasie wycieczki odwiedziliśmy także kościół pod wezwaniem św. Mikołaja i Wawrzyńca w Dłużcu. Kościół ten znajduje się na Szlaku Architektury Województwa Małopolskiego, a jego wnętrze kryje prawdziwe dzieła sztuki: późnogotycki tryptyk oraz kilka gotyckich figur w tym rzeźbę Tronującej Madonny z 4 ćwierci XV wieku. Został on ufundowany przez starościnę wolbromską Urszulę z Morsztynów Dębińską w roku 1780.

Będąc w Bydlinie odwiedziliśmy tamtejszy cmentarz, gdzie znajduje się mogiła poległych w bitwie pod Krzywopłotami legionistów. Wśród legionistów pochowany został między innymi brat Ignacego Paderewskiego - Stanisław. 

 

zamek w Rabsztynie

zamek w Rabsztynie

rezerwat Pazurek

Szpital w Jaroszowcu

zamek w Bydlinie

zamek w Bydlinie

Kaplica na cmentarzu w Bydlinie

mogiła legionistów - Bydlin

Kościół w Dłużcu

Kościół w Dłużcu

Ołtarz głowny - Dłużec

tryptyk - Dłużec

poniedziałek, 16 lipca 2012, olkuszanka78

Polecane wpisy

Komentarze
o225
2013/08/27 16:07:37
Ładnie tam - to musiała być naprawdę udana wycieczka;-)