Blog > Komentarze do wpisu
Bodzentyn i jego zabytki

Bodzentyn to niewątpliwie jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na Kielecczyźnie. Będąc w Bodzentynie miałam wrażenie, że czas tam jakby się zatrzymał, oczywiście w tym pozytywnym sensie.

Spośród atrakcji Bodzentyna warto odwiedzić miedzy innymi malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich, zagrodę rodziny Czernikiewiczów oraz oczywiście kościół parafialny, gdzie znajduje się jeden z ciekawszych zabytków sztuki sakralnej w Polsce, czyli tryptyk Marcina Czarnego (zięcia Wita Stwosza) z lat 1508-1515.

Zamek w Bodzentynie od czasu powstania tj. od połowy XIV wieku do roku 1789 był w posiadaniu biskupów krakowskich. Wybudowany został z inicjatywy bpa Floriana z Mokrska w miejscu dawnego dworu bpa Bodzanty. W czasach biskupa Franciszka Krasińskiego i Piotra Tomickiego zamek został ostatecznie przekształcony w renesansową rezydencję. Ostatnim "zarządcą " biskupiej rezydencji był bp Sołtyk. Pod koniec XVIII wieku zamek została przejęty przez państwo, a zamkowe pomieszczenia przekształcono w spichlerz, a później szpital wojskowy. Opuszczony popadł w ruinę i w 1900 roku przeznaczono go do rozbiórki. Całe szczęście dzięki interwencji warszawskich społeczników pomysł ten nie został zrealizowany i dziś możemy podziwiać jego malownicze ruiny.

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie

 

Na uwagę zasługuje także zabytkowa zagroda rodziny Czernikiewiczów - najstarsza i jedyna tak kompletnie zachowana zagroda na Ziemi Kieleckiej. Jej najstarsze elementy pochodzą z roku 1809. W skład zagrody wchodzą: budynek mieszkalny, budynki gospodarcze oraz wozownia, która wraz z ogrodzeniem tworzy zwarty zespół w kształcie czworokąta. Dziś zagroda jest własnością Muzeum Wsi Kieleckiej i działa jako punkt etnograficzny.

Zagroda w Bodzentynie

Zagroda w Bodzentynie

Będąc w Bodzentynie warto zajrzeć do tamtejszego kościoła parafialnego. Powstał on w połowie XIV wieku, a jego fundatorem był Zbigniew Oleśnicki, biskup krakowski. Do dziś zachowała się w kruchcie tablica erekcyjna z płaskorzeźbą przedstawiającą Zbigniewa Oleśnickiego ofiarującego model kościoła Matce Boskiej. Kościół nosi wezwanie św. Stanisława. Jest trójnawowy o konstrukcji bazylikowej. Ołtarz główny, renesansowy powstał w latach 40-tych XVI wieku i ma dość ciekawą historię. Jego fundatorem był  król Zygmunt Stary i pierwotnie  znajdował się  w katedrze wawelskiej. W roku 1647 przeniesiony został do kolegiaty kieleckiej, a przed 1728 trafił do Bodzentyna. Obok ołtarza głównego na uwagę zasługuje tryptyk "Zaśnięcie Matki Boskiej" autorstwa Marcina Czarnego zwany tryptykiem bodzentyńkim. Powstał on w roku 1508 i jest jedynym dziełem tego autora, które przetrwało do naszych czasów. Przy czym autorstwa Marcina Czarnego jest tylko środkowa część,  natomiast pozostałe skrzydła i predella były malowane pod okiem mistrza przez innych malarzy. Predella najprawdopodobniej została wykonana przez jego syna - Mikołaja Czarnego. Przypuszcza się, że Marcin Czarny był uczniem Jana Wielkiego, któremu zawdzięczamy olkuski poliptyk. W prezbiterium warto zwrócić uwagę także na renesansowy nagrobek biskupa i podkanclerza  Franciszka Krasińskiego.

Tryptyk bodzentyński

Kościól w Bodzentynie

Nagrobek bp Krasińskiego

tablica fundacyjna

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że z Bodzentyna pochodzi znany XIX-wieczny malarz-pejzażysta Józef  Szermentowski.

środa, 01 sierpnia 2012, olkuszanka78

Polecane wpisy

  • "W krainie białych skał, zamków i jaskiń"

    Już po raz drugi w ramach projektu "W krainie białych skał, zamków i jaskiń" dzieciaki z Olkusza mogły podziwiać uroki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W zeszł

  • Szczekociny - pałac jak z bajki

    Pałac w Szczekocinach to niewątpliwie jeden z ciekawszych przykładów wczesnoklasycystycznej architektury. Został zbudowany w latach 70-tych XVIII wieku dla Fran

  • Opole - wyjazd szkoleniowy - 08.10.2011

    8.10.2011 woku z inicjatywy koła przewodników Ilkussia, które działa przy olkuskim oddziale PTTK odbył się kolejny już wyjazd szkoleniowy na Opolszczyznę. Tym r