poniedziałek, 16 lipca 2012
"54 Wedrówki z Nowinami" - Rabsztyn, Bydlin

Prawie 50 osób, czytelników gazety Nowiny Gliwickie za sprawą "54 Wędrówek z Nowinami" zawędrowało w minioną niedzielę do powiatu olkuskiego. Głównym celem wycieczki były 2 olkuskie warownie: zamek w Rabsztynie oraz zamek w Bydlinie. Oprócz wymienionych warowni gliwiczanie odwiedzili także rezerwat przyrody "Pazurek". W trakcie spaceru po rezerwacie duże wrażenie na większości zrobiły Zubowe Skały oraz wspaniałe lasy bukowe, które porastają rezerwat. Korzystając z okazji odwiedziliśmy także Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Jaroszowcu, w którym leczył się między innymi znany malarz prymitywista, Nikifor. Na uwagę zasługuje również ciekawa architektura tego szpitala.

W czasie wycieczki odwiedziliśmy także kościół pod wezwaniem św. Mikołaja i Wawrzyńca w Dłużcu. Kościół ten znajduje się na Szlaku Architektury Województwa Małopolskiego, a jego wnętrze kryje prawdziwe dzieła sztuki: późnogotycki tryptyk oraz kilka gotyckich figur w tym rzeźbę Tronującej Madonny z 4 ćwierci XV wieku. Został on ufundowany przez starościnę wolbromską Urszulę z Morsztynów Dębińską w roku 1780.

Będąc w Bydlinie odwiedziliśmy tamtejszy cmentarz, gdzie znajduje się mogiła poległych w bitwie pod Krzywopłotami legionistów. Wśród legionistów pochowany został między innymi brat Ignacego Paderewskiego - Stanisław. 

 

zamek w Rabsztynie

zamek w Rabsztynie

rezerwat Pazurek

Szpital w Jaroszowcu

zamek w Bydlinie

zamek w Bydlinie

Kaplica na cmentarzu w Bydlinie

mogiła legionistów - Bydlin

Kościół w Dłużcu

Kościół w Dłużcu

Ołtarz głowny - Dłużec

tryptyk - Dłużec

18:22, olkuszanka78 , Wycieczki
Link Komentarze (1) »
wtorek, 26 czerwca 2012
"W krainie białych skał, zamków i jaskiń"

Już po raz drugi w ramach projektu "W krainie białych skał, zamków i jaskiń" dzieciaki z Olkusza mogły podziwiać uroki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W zeszłym roku w ramach projektu młodzi olkuszanie zwiedzili Ojcowski Park. W tym roku postanowiliśmy obrać kierunek bardziej na północ. Zwiedzanie Jury rozpoczęliśmy od rezerwatu przyrody nieożywionej na Górze Zborów, następnie ruszyliśmy zdobywać 2 jurajskie Orle Gniazda: Mirów i Bobolice. Na koniec udaliśmy się na poszukiwanie jaskini Stajnia. Wycieczka została zorganizowana przez olkuskie Stowarzyszenia "Wszyscy dla Wszystkich".

 

Centrum Dziedzictwa - Podlesice

Krzysiu i Zuzia

Centrum Dziedzictwa - Podlesice

rezerwat Góra Zborów

rezerwat Góra Zborów

rezerwat Góra Zborów

zamek w Mirowie

zamek w Mirowie

zamek w Bobolicach

zamek w Bobolicach

zamek w Bobolicach

Brama Laseckich

Brama Laseckich

Brama Laseckich

18:09, olkuszanka78 , Wycieczki
Link Komentarze (1) »
wtorek, 20 marca 2012
VII Przewodnickie Spotkania przy Miedzy - Alwernia 2012

W sobotę  wraz z znajomymi z  mojego koła przewodnickiego miałam okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawej imprezie, jaką były - VII Spotkania przy Miedzy. Impreza, której głównym celem jest integracja środowisk przewodnickich z województwa małopolskiego i śląskiego od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Organizatorem "Spotkań przy Miedzy" jest Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych z Chrzanowa.

W ramach tegorocznej imprezy odwiedziliśmy Alwernię, gdzie zwiedziliśmy między innymi barokowy klasztor bernardynów oraz najstarsze w Polsce Muzeum Pożarnictwa. Nie zabrakło także spotkania z burmistrzem Alwerni, który przybliżył nam najważniejsze informacje dotyczące gminy. Dodatkowo "spotkanie z burmistrzem" umilił nam zespół teatralny TRADYCJA z Okleśnej, który specjalnie dla nas przygotował program artystyczny z turystyką w tle.

Po części krajoznawczej udaliśmy się do ośrodka OHP w Trzebini, gdzie odbyła się dalsza część imprezy, poświęcona już stricte sprawom przewodnictwa.

 

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Powstało w roku 1953 z inicjatywy pana Zbigniewa Gęsikowskiego. Co ciekawe i godne uznania jest  to,  że  muzeum utrzymuje się wyłączni dzięki społecznej pracy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Alwerni. W muzeum można zobaczyć między innymi: austriackie i pruskie wozy konne z sikawkami z początku XX wieku, samochody pożarnicze, wśród których na szczególną uwagę zasługują: Mercedesy z 1912 i 1926 roku oraz Fiat z 1936.

 Muzeum Pożarnictw w Alwerni

 

Muzeum Pożarnictw w Alwerni

 Muzeum Pożarnictw w Alwerni

 

Klasztor Bernardynów w Alwerni powstał w XVII wieku z inicjatywy kasztelana wojnickiego i starosty gniewkowskiego - Krzysztofa Korycińskiego. Koryciński będąc we włoskiej La Vernie - miejscu gdzie św.  Franciszek otrzymał w 1224 roku stygmaty -  postanowił, że  w swoich dobrach  właśnie dla franciszkanów (bernardynów) ufunduje klasztor. 

Kościół jest murowany, jednonawowy, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, z zamkniętym półkoliście prezbiterium.

Największym skarbem klasztoru jest przede wszystkim słynący łaskami obraz Pana Jezusa "Ecce Homo", który trafił do Alwerni w 1686 roku, a przekazany został przez  ks. Jana Michlajskiego, jako podziękowanie za opiekę bernardynów nad jego chorym ojcem.  Drugim ważnym obrazem jest zapewne obraz Matki Boskiej Piekarskiej (Alwernijskiej) ofiarowany przez Jana Kuciela w 1708 roku. Warto także zwrócić uwagę na krzyż, który znajduje się w ołtarzu głównym, pochodzi on z 1624 roku.

Niestety po zeszłorocznym pożarze zarówno kościół jak i klasztor wymaga dalszych remontów i upłynie jeszcze wiele czasu zanim sanktuarium odzyska dawny blask.

 

Klasztor w Alwerni

  Klasztor w Alwerni

 

Klasztor w Alwerni

Klasztor w Alwerni

Jak widać na powyższym zdjęciu pozostałości po pożarze są jeszcze ciągle widoczne.

15:34, olkuszanka78 , Wycieczki
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 stycznia 2012
Obchody Powstania Styczniowego - Ojców - 21.01.2012

Tradycyjnie, jak co roku także i w tym roku w Ojcowie odbyły się obchody z okazji kolejnej rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Obchody rozpoczęła msza świata w Kaplicy na Wodzie, następnie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod płytą pamiątkową poświęconą powstańcom (Hotel pod Łokietkiem). Dalsze uroczystości odbyły się już w restauracji na Złotej Górze, gdzie można było wysłuchać między innymi niezwykle ciekawego wykładu pani Urszuli Ormickiej na temat wątków powstańczych Rafała Kalinowskiego.

W uroczystości wzięły udział przede wszystkim środowiska przewodnickie, członkowie PTTK z Olkusza, Ojcowa, Krakowa, Zawiercia oraz miłośnicy OPN-u.

W trakcie uroczystości można było także zwiedzić ojcowskie muzea, w tym muzeum PTTK, gdzie znajduje się niewielka ekspozycja związana między innymi z powstaniem styczniowym.

 

Płyta pamiątkowa - Hotel pod Łokietkiem

Muzeum PTTK Ojców

Bazar Warszawski - MuzeumMuzeum PTTK Ojców

Muzeum PTTK Ojców

Muzeum PTTK Ojców

Muzeum PTTK Ojców

Strój Przewodnika Ojcowskiego

Ojców w czasie powstania styczniowego odegrał dość poważną rolę, a to przede wszystkim dlatego, że celem dowództwa powstania było stworzenie właśnie w Ojcowie namiastki przyszłej regularnej armii. Twórcą obozu wojskowego był naczelnik województwa krakowskiego płk. Apolinary Kurowski. Kwatera główna wraz z kancelarią sztabu mieściła się w Hotelu pod Łokietkiem, natomiast oficerowie kwaterowali między innymi w zakładzie kąpielowym dr. Lucjana Kowalskiego u stóp Skał Panieńskich. Obóz cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony ochotników. W połowie lutego 1863 obóz liczył ponad 2000 powstańców. Większość stanowili przede wszystkim młodzi ludzie w wieku 18-30 lat, choć nie brakowało także i młodszych chłopców. Najmłodszy - Stanisław Jaskólski z Krakowa, miał zaledwie 13 lat. Powstańcy przybywali głównie z Krakowa i zachodniej Galicji, co ciekawe na łamach krakowskiego "Czasu" publikowane były nawet ogłoszenia (reklamy) informujące o tworzeniu się w górzystym Ojcowie - obozu. Ale wśród ochotników nie brakowało także ludzi z Olkusza, Działoszyc, a nawet odnotowano osoby z Warszawy czy Lwowa.

Wśród powstańców ojcowskich znaleźli się tzw. "żuawi śmierci". Twórcą żuawów był francuski oficer Francois Rochebrune. Był to najlepiej uzbrojony i wyszkolony oddział, złożony z cudzoziemców, ale i Polaków. W walce kierowali się zasadą, według której można było tylko zwyciężać  albo zginąć. Nosili odmienne, jednolite umundurowanie - czarne fezy, kurtki i kamizelki z białym krzyżem oraz czarne bufiaste spodnie.

Obóz stanowił dość spore zagrożenie dlatego Rosjanie pod okiem W.Ks.Konstantego - przygotowali plan jego rozbicia. Przeciw powstańcom wysłano ponad 4000 żołnierzy oraz 12 armat. Kurowski bojąc się okrążenia ze strony Rosjan, postanowił skierować powstańców na opuszczony wcześniej przez Rosjan Miechów. Niestety atak został niezbyt należycie przygotowany i zamienił się w druzgocącą klęskę. Z 1800 ludzi poległo 200 powstańców, 300 powstańców cofnęło się w stronę Olkusza, a 600 osób razem z dowódcą przeszło do kościuszkowskich Racławic. Ze 150 żuawów przeżyło tylko 15! W taki oto sposób został rozbity jeden z silniejszych oddziałów, jakie kiedykolwiek wystawiło powstanie.

 

18:17, olkuszanka78 , Wycieczki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 października 2011
Jesień w Ojcowswkim Parku

 

Poranne mgły w Dolinie Prądnika

 

Poranne mgły w Dolinie Prądnika

 

Poranne mgły w Dolinie Prądnika

 

Poranne mgły w Dolinie Prądnika

Pieskowa Skała spowita jesienną mgłą

Pieskowa Skała spowita jesienną mgłą

 

 

 

Zamek w Ojcowie

 

Zamek w Ojcowie

09:56, olkuszanka78 , Wycieczki
Link Komentarze (5) »
niedziela, 02 października 2011
Kościół w Racławicach

Kościół w Racławicach to niewątpliwie jeden z ciekawszych obiektów sakralnych w Polsce,  nie tylko dlatego że należy do wąskiej grupy kościół drewnianych, ale także dlatego, że wyposażenie świątyni ma niemal charakter muzealny. Dlatego niezmiernie było mi miło gdy okazało się, że jedna z wycieczek szkolnych, którą miałam okazję oprowadzać po Jurze, miała w programie  zwiedzanie tegoż właśnie kościoła.

Więcej o kościele znajdziesz tutaj

Racławice - kościół

Racławice - kościół

 

Przebiterium w kościele w Racławicach

Belka tęczowa ze Sceną Ukrzyżowania

tryptyk Święta Rodzina - XVI wiek

 

Polichromia

Ściana południowa

 

Skrzydła Poliptyku - ŚwięteDziewice - XVI wiek

Epitafium ksiedza A. Strzałkowskiego

barokowy Ołtarz Główny z Obrazem Matki Boskiej Śnieżnej

Dzwonnica

 
1 , 2 , 3 , 4