Kategorie: Wszystkie | Atrakcje Jury | Imprezy na Jurze | O Mnie | Pozajurajskie wycieczki | Wycieczki
RSS
środa, 05 października 2011
"Dzieło Hansa Hummla w poezji i plastyce"

 

 Organy Hansa Hummla - XVII w

 

 

 

 

Olkuski Poliptyk

 Olkusz - Rynek wykopaliska

 Ratusz

Ratusz

 Relikty Wieży Ciśnień

poniedziałek, 16 maja 2011
Małopolskie Dni dziedzictwa Kulturowego - Olkusz

Olkuska Bazylika od niepamiętnych czasów nie przeżywała takiego najazdu turystów jak w czasie ostatniego weekendu. Wszystko oczywiście za sprawą Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, w ramach których prezentowany był olkuski poliptyk. Olkuski poliptyk to jeden z 4 XV -wiecznych poliptyków, jakie jeszcze dziś możemy podziwiać w Polsce. Jego autorem jest  Jan Wielki jeden z czołowych malarzy tablicowych w Małopolsce. Przy okazji prezentacji poliptyku można było zwiedzić kościół, zaliczyć wycieczkę po mieście oraz zwiedzić  za darmo olkuskie muzea. W oprowadzaniu turystów po kościele i Olkuszu udział wzięli członkowie olkuskiego koła przewodników PTTK "Ilkussia": Olga Gawron, Andrzej Feliksik, Mirosław Lis, Michał Kluczewski oraz autorka bloga.

 

O imprezie więcej na stronie Urzędu Miasta http://www.umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1505&Itemid=1

Kościół św. Andrzeja

Olkuski Poliptyk

Olkuski Poliptyk


Organy Hansa Hummla

Organy Hansa Hummla - XVII

Kaplica św. Anny

Kaplica św. Anny z XV wieku

Muzeum PTTK

Muzeum PTTK

Muzeum PTTK

Muzeum PTTK w Olkuszu

Muzeum PTTK

Muzeum PTTK

Muzeum PTTK

Makieta zamku w Bydlinie - Muzeum PTTK

Muzeum PTTK

Miecz katowski - muzeum PTTK

 Muzeum PTTK

Kamienne kule armatnie znalezione w czasie wykopalisk w poblizu olksukiego ratusza

niedziela, 08 maja 2011
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - olkuski poliptyk

Małopolskie Dni Dziecictwa Kulturowego to niewątpliwie jedna z ciekawszych imprez kulturalnych, której celem jest promocja zabytków Małopolski, zwłaszca tych mało znanych bądź tych, które na codzień są niedostępne dla turystów. W tym roku w ciągu 2 dni - 14 i 15 maja - będzie można zwiedzić m.in. 3 obiekty z terenu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W tym: poliptyk olkuski, który znajduje się w kościele św. Andrzeja w Olkuszu oraz 2 "obiekty przyrodnicz" Pustynię Błędowską oraz Dolinę Racławki. Wykaz wszystkich obiektów możecie Państwo znaleść na stronie: http://dnidziedzictwa.pl

 

Program Dni Dziedzictwa Kulturowego w Olkuszu (poliptyk olkuski)


14 maja SOBOTA

10.00 - punkt informacyjny stoisko promocyjne - Rynek

10.00-16.00 gra miejska

10.00 - autorskie oprowadzanie po Bazylice oraz wykład "Odsłona I" poświęcony poliptykowi - Stanisław Wywioł (artysta - malarz)

11.00 - oprowadzanie po Bazylice - przedstawiciel Biura Konserwatora Miejskiego - Jacek Wilk

11.00, 15.00 - zwiedzanie Olkusza z przewodnikami  PTTK (zbiórki przy punkcie informacyjnym przy Rynku)

12.00, 14.00 - zwidzanie Bazyliki z przewodnikami PTTK

19.00-20.00 - "Artystyczne odsłony olkuskiego poliptyku" - rezentacja multimedialna połączona z wykładem "Osłona II" - Stanisław Wywioł

 

15 maja NIEDZIELA

10.00 - punkt informacyjny stpisko promocyjne przy Rynku

10.00 - 16.00 - gra miejska

11.00 - oprowadzanie po Bazylice z pracownikiem Biura Konserwatora Zabytków - Agnieszka Kaczarczyk

11.00 i 17.00 - zwiedzanie Olkusza z pzewodnikiem PTTK

15.00 i 16.00 - zwiedzanie Bazyliki z przewodnikiem PTTK

19.00 Poliptyk Jana Wielkiego - sceny z życia - widowisko w wykonaniu sekcji teatralnej MOK w Olkuszu


IMPREZY TOWARZYSZĄCE

10.00 - 17.00 możliwość zwiedzania muzeów MOK (kolekcja: afrykańska, minerałów i skamieniałości oraz wikliny Władysława  Wołkowskiego, Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa)

11.00, 14.00, 16.00 - projekcje filmów o Olkuszu - muzea MOK - Szpitalna 32

 

 Olkuski Poliptyk

Olkuski poliptyk to dzieło niezwykłe - jest to  jeden z czterech XV-wiecznych poliptyków, jakie jeszcze dziś możemy podziwiać w Polsce.  Powstał on w roku 1485, o czym informuje nas między innymi zachowana sygnatura. Co ciekawe sygnatura ta została  zapisana cyframi arabskimi, a więc jest to jedna z pierwszych sygnatur napisanych po arabsku w Polsce. 

Powstał on z fundacji olkuskiej mieszczki Anny Sperkozowej i jej siostrzeńca, ks. Jana Wolnego, który realizując testament ciotki - zamówił poliptyk u swego szwagra, malarza krakowsiego - Jana Wielkiego. Jan Wielki przyjaźnił się z Witem Stwoszem i dzielił z nim nawet starszeństwo w Cechu Malarzy w Krakowie. Według prof. Gadomskiego Jan Wielki był w malarstwie, tym kim Wit Stwosz w rzeźbie. Jednak Jan nie skończył swego dzieła, na skutek pobicia - notabene - przez innego krakowskiego malarza Jana Waligórę został na jakiś czas wykluczony z zawodu. Prace przy poliptyku zakończył Stanisław Stary.

Na 16 obrazach malowanych temperą na lipowym drewnie przedstawione są sceny z życia św. Anny, Matki Boskiej i Zbawiciela.  Warto dodać, że kolorystyka jak i wnętrza czy stroje  charakterystyczne są dla XV wieku.

Poliptyk osadzony jest w późniejszej renesansowej obudowie. W centralnej szafce ołtarzowej znajduje się gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Według historyków sztuki nawiązuje ona do "kręgu figur przypisywanych śląskiemu warsztatowi hipotetycznego Mistrza Figur Lubińsich".

 

piątek, 22 kwietnia 2011
"Wczoraj nie umiera nigdy" - wystawa

26 marca 2011 roku w olkuskim MOK odbyła się ciekawa - zwłaszcza dla dzieci - wystawa pt. "Wczoraj nie umiera nigdy" poświęcona kulturze materialnej XIV-XV wieku. Organizatorem wystawy było Bractwo Rycerskie "Kruk" Starostwa Rabsztyńskiego.  Zaprezentowano między innymi repliki uzbrojenia, ubiorów,  przedmiotów codziennego użytku.  Podczas wystawy można było obejrzeć także fotografie związane z działalnością BRK - SR.

Impreza zrobiła spore wrażenia na moim siedmioletnim synku, dlatego kilka fotek z jego udziałam.

 

Wystawa BRK SR

Wystawa BRK SR

 

Wystawa BRK SR

Wystawa BRK SR